O projekte

Ako vznikol projekt ?

Na začiatku projektu sú dvaja nadšenci pre vesmír 🙂 Sledovali sme lety raketoplánov a úžasné obrázky, ktoré tieto misie posielali na zem. Na internete sme narazili ale aj na amatérske zábery z blízkeho vesmíru. Tak sme sa začali zaujímať o to, ako boli tieto zábery získané. Zistili sme, že sa jedná o zábery z výšky cca 30 km nad zemou. V tejto výške nelietajú žiadne komerčné lety a okrem rakiet sa tam dostanú aj meteorologické sondážne balóny.

Tieto balóny vypúšťajú meteorológovia aj niekoľkokrát denne a pomocou zariadenia – rádiosondy, ktoré tento balón vynesie do výšky, merajú teplotu, tlak, smer a rýchlosť prúdenia vetra. Okrem týchto bežných meraní sa vykonávajú aj merania rádioaktivity alebo ozónu.

Kedže s raketovou technikou nemáme žiadne skúsenosti a predpokladáme, že by projekt rakety, ktorá by vyniesla kamery do 30 km výšky bol finančne príliš náročný, zvolili sme si za nosný dopravný prostriedok práve balón.

Vo svete ale aj na Slovensku vzniklo niekoľko amatérskych projektov, ktoré využívajú meteorologické balóny na vynesenie vlastných senzorov, kamier a fotoaparátov do týchto výšok.

Ako to funguje ?

 • meteorologický balón je napustený ľahkým plynom (vodík, alebo hélium). Pod balónom je na lanku uviazaný padák a pod padákom samotný náklad.
 • balón po vypustení stúpa
 • s nadmorskou výškou klesá barometrický tlak, balón sa rozpína až dôjde k jeho prasknutiu
 • náklad padá k zemi, po vstupe do hustejších vrstiev atmosféry dochádza k rozvinutiu padáku, ktorý brzdí rýchlosť padania nákladu
 • balón počas stúpania a klesania je unášaný vzdušnými prúdmi. Existujú nástroje na predikciu letu a miesta pristátia balónu. Tieto nástroje ale neurčia s úplnou presnosťou miesto pristátia. Preto je balón vybavený GPS modulom pre zisťovanie polohy.
 • elektronika v náklade počas letu posiela na zem rádiovým prenosom telemetrické dáta (teploty, tlak, GPS polohu a iné)
 • vďaka telemetrii je možné sledovať aktuálnu polohu a výšku balónu a pri klesaní nájsť miesto dopadu
 • náklad by mal aj po dopade na zem vysielať rádiový signál, vďaka ktorému je možné náklad dohľadať aj v náročnejšom teréne

 

Ciele projektu

 • natočiť video z výšky nad 30 km nad zemským povrchom – pohľad na zem, čierny vesmír, zakrivenie zeme
 • vyvinúť elektroniku pre meranie veličín a ich posielanie na zem
 • úspešne dohľadať náklad a spracovať video a výsledky meraní

 

Názov projektu

Názov projektu STS vznikol ako skratka slova StraToSpheric. Pri výbere skratky sme boli inšpirovaní letmi NASA raketoplánov. Tieto lety používali označenie STS (Space Transport System). Tak trošku aj z nostalgie za ukončenými letmi raketoplánov sme si zvolili tento názov. A v podstate aj náš balón bude Space Transport System, aj keď len NEAR SPACE (blízky vesmír) 🙂

Trochu teórie

Near Space alebo blízky vesmír je časť zemskej atmosféry, ktorá leží medzi cca 20 až 100 km nad hladinou mora. Zemská atmosféra pozostáva z troposféry, stratosféry, mezosféry a termosféry.

Výška troposféry je rôzna v rôznych častiach zeme. Je v rozsahu 6 až 8 km na póloch a 17 km na rovníku. Na každý 1 km od zemského povrchu teplota klesá o 6.5°C, ale vo výškach okolo 12 km teplota prestáva klesať. Táto oblasť sa nazýva tropopauza. Táto oblasť je zároveň začiatkom ďalšej vrstvy atmosféry – stratosféry.

Stratosféra začína tropopauzou a končí vo výške okolo 50 km. Teploty v tejto vrstve dosahujú minima okolo -60°C, ale v horných vrstvách teplota stúpa k hodnotám okolo -18°C. V tejto vrstve môžu viať veľmi silné vetry, s rýchlosťami okolo 320 km/h. Oblasti s takýmito rýchlymi vetrami sa nazývajú jet streams. Dôvodom, prečo teplota v stratosfére s výškou stúpa je ozónová vrstva. Ozónová vrstva zachytáva UV žiarenie, ktoré ju zohrieva. Od ďalšej vrstvy atmosféry stratosféru oddeľuje stratopauza.

Mezosféra dosahuje výšok okolo 80 km. Teploty tu dosahujú -100°C, takže mezosféra je najchladnejšou časťou atmosféry. Mimochodom, v tejto časti atmosféry horia meteory.

Po mezopauze nasleduje termosféra v rozsahu výšok 80 – tisicok km. Termosféra pozostáva z ionosféry a exosféry. Inosoféra siaha do výšky cca 550 km. Teploty v ionosfére dosahujú aj 2000°C. Dusik a kyslik v tejto časti absorbujú kozmické žiarenie a to sa mení na teplo. Toto žiarenie zároveň ionizuje (elektricky nabíja) častice dusíka a kyslíka. Od ionosféry sa na zemi odrážajú krátke rádiové vlny. Vďaka tomu sa vlny môžu odrazom šíriť aj na veľké vzdialenosti. V prípade slnečných erupcií môže dôjsť k dočasnému porušeniu tejto vrstvy väčšiemu žiareniu.

 

Teplota, tlak a nadmorská výška

Hodnoty teploty, tlaku a vlhkosti vzduchu vo výškach, kde vystúpi náš balón.

9 thoughts on “O projekte”

 1. Ako meriate altitude súradnicu vo výške 30-40 km? Prepočtom z tlaku to už asi nebude dosť presné, že?

 2. Prepocet z tlaku nefungoval aj kvoli tomu, ze tlakovy senzor realne meria len do cca 100 hPa. Vyska bola z GPS.

 3. Aha, v tomto obrazku – to je meranie meteo radiosondy – nie tej, co letela v STS-1. Ta ma iny tlakovy snimac, spolahlivo fungujuci aj do nizkych tlakov radovo jednotiek hPa.

 4. Zdravím
  Nádherný projekt, gratuluji!!
  Zabývám se elektronokou pro přenos telemetrie a obrazu, viz web.Pokud budete mít zájem o jakýkoli náš produkt,nabízím vám ho za nákupní ceny.Obzvláště řešení softwaru je super.
  http://www.rclogger.com
  Kde se dá koupit meteobalon co používáte?
  Děkuji za info
  Anderle Jiří

 5. No riadna haluska chlape. Ale, good job indeed! Huston to zvladol.
  Gratulujem Radim.
  Lubo

 6. Dakujem 🙂

  Stay tuned 🙂 Info o lete STS-5 coskoro ! Zatial uradmi oficialne nepotvrdeny termin 27.7. Poletime s live videom 🙂

 7. Ahojte, sledoval som niektore vase misie, ked som na ne na SME narazil. Zda sa mi vsak, ze tato posledna je veeelmi slabo propagovana a veeeelmi malo info (fotky, trajektorie,…. ) mate o nej uvedene na vasom webe. Drzim vam palce a pls prosim o viac info. Dakujem

 8. Ahoj. Fotky, videa, trajektorie atd sa prave spracuvaju. Leteli sme len vcera. Par noci bez spanku bolo treba dohnat 🙂 No a propagacia – ano, na rozdiel od STS-2 pred startom urcite mensia. Tentokrat to nebol spolocny projekt so SME, ale sme velmi radi, ze o nas napisali par clankov, aspon sa o nas mohli dozvediet dalsi ludia.

  Technicky to bol dost zlozity let, tak sme sa venovali viac priprave techniky. Na update stranky bohuzial moc casu neostavalo (treba spat aspon 4 hodky denne 🙂 ) Snazili sme sa aspon na FB. Sem do galerie postupne pridu foto, treba vydrzat 🙂

  Dakujeme !

Leave a Reply

Stratospheric Balloon Project