Sťahujeme sa do Poľska ! :-) STS-8

Medzinárodná spolupráca nášho teamu pokračuje. Tentokrát náš team prijal pozvanie nášho priateľa Tomeka SP9UOB z Gliwíc. S Tomekom sme v kontakte už dávnejšie. Sledujeme jeho balónové lety, dokonca sme sa raz pokúšali o nočnú zimnú záchranu jeho nákladu SPUTNIK, ktorý pristál 29.12.2012 na Slovensku neďaleko Ružomberka. Akcia vtedy bohužial skončila neúspechom v neskorých nočných hodinách. Piko guľa pristála na vysokých smrekoch.

Tomek má za sebou niekoľko experimentálnych letov, je takisto aktívnym členom UKHAS. Počas naších letov vždy aktivuje skvelú komunitu poľských rádioamatérov, ktorí dekódujú telemetriu z našich trackerov. Náš let STS-4(3) dokonca pristál v Poľsku. Napriek tomu, že náklad pristál opäť na veľmi vysokom strome, Tomekovi s priateľmi sa ho podarilo po niekoľkých týždňoch a niekoľkých pokusoch 31.8.2013 v čase nášho rekordného letu STS-6(2) dostať na zem.

STS-4  SP9UOB

STS-4

Myšlienka zorganizovať spoločnú akciu oboch teamov nie je nová. S Tomekom sme sa mali stretnúť už v januári tohoto roku na našom štarte STS-2 SME v stratosfére. Vtedy ale Tomeka skolila chrípka a náš let sledoval doma z postele.

Tentokrát vycestujeme za hranice my. 28. septembra 2013 budeme na vetroňovom letisku v Gliwiciach, odkiaľ okrem Tomekovho balónu odštartuje aj náš STS-8. Cieľom tejto misie okrem osobného stretnutia s Tomekom a jeho priateľmi rádioamatérmi bude porovnanie vplyvu izolácie na piko tracker. Na našom balóne by mali letieť dva trackery V3. Jeden bude v izolovanom boxe overenej konštrukcie. Druhý tracker by mal byť vystavený extrémnym poveternostným podmienkam – bez tepelnej izolácie (len zmršťovacia bužírka). Volacie znaky oboch trackerov budú STS-8 a STS-8N (Naked – holý). Inšpiráciou pre tento test boli nedávne lety Leo Bodnara z UK – B-11 a B12, počas ktorých extrémne ľahké piko trackery obleteli Európu niekoľkokrát.  Trackery nemali žiadnu tepelnú izoláciu a napriek tomu odolávali vplyvom nízkych teplôt.

Frekvencie oboch trackerov doplníme neskôr. Zrejme sa bude jednať opäť o nami používané frekvencie okolo 438 MHz.

Pozrite si ešte Tomeka a miesto, kde sa budeme o necelé dva týždne nachádzať 🙂