Vyhodnotenie letu STS-6(1) z 3.8.2013

S malým oneskorením prinášame vyhodnotenie nášho prvého letu STS-6. Cieľom tejto misie bolo vyslať na veľkom balóne piko náklad /ľahký/. Podľa výpočtov sme mali dosiahnuť výšku 40 km, čím sme mali prekonať náš slovenský rekord 39104 m.

Od rána sa moc nedarilo. Začalo to nie moc príjemným telefonátom na ATC o 6:20 nášho času. Pán vedúci smeny nebol moc nadšený z nášho ohláseného letu a jeho predpokladanej dráhy. V Hjustone sme tentokrát boli len dvaja členovia teamu a dvaja priaznivci (kamarát a skalný fanúšik Marek s manželkou). Pripravili sme balón na okamžité fúkanie. Ďalší telefonát na ATC o 5 minút a inštrukcie zneli nekompromisne: “Do desiatich minút (6:35) musí byť balón vo vzduchu, inak neletíte !” Začalo teda extrémne rýchle fúkanie balóna. Naštastie bolo všetko pripravené, ale aj tak bol štart poriadnym stresom a žiadnou zabavou.

IMAG0427

IMAG0429

IMAG0431

Po vypustení presne o 6:35 opať telefonát na ATC, že balón je uz vo vzduchu. Počas letu ešte nasledovalo niekoľko neprijemných telefonátov s ATC. To už bol na ceste jednočlenný chase team z Hjustonu a dvojčlenný chase team z Bratislavy a Pezinka. Ja som zaparkoval na pumpe Červeník na D1 a dekódoval. A potom to prišlo.
"$$STS-6,2618,07:03:35,48.383793,18.136639,21353,012,1.37,-3.0,00*B90C"
Toto bol posledný paket s výškou a polohou, ktorý vyslal piko tracker. Ďalšie pakety uz neobsahovali polohu a výšku (len poslednú). Rádiový modul začal tiež vypadávať. CPU stále fungovalo, lebo číslo paketu sa stále inkrementovalo. Takže k resetu nedošlo. V tej chvíli nebolo jasné, čo sa deje. Vyzeralo to, že sme náklad stratili. Sledoval som len rádiový signál a zdalo sa, že balón letí podľa predikcie. V tom som začul náhle úniky signálu, také ako zvyknú byť po burste balóna, kedy náklad chvíľu padá voľným pádom a rotuje. Podľa prepočtov to bolo ale príliš skoro, balón v tom čase mohol mať okolo 28 km a mal ešte stúpať. Vyšiel som z auta a zadíval som sa smerom, kde som predpokladal balón. V tom som na chvíľku zbadal čosi letiace, čo sa pohybovalo podľa predikcie. Bolo to len voľným okom, no aj na tú diaľku sa mi zdalo, že vidím poriadny kus latexu z balóna.

Screen Shot 2013-08-04 at 7.53.48

Rádiový signál bol stále silný. No bez súradníc nemalo zmysel ísť náklad dohľadávať. Pri klesaní sa naštastie pár km nad zemou GPS “prebrala” a posielala polohu až do pristátia. Náklad podľa google mapy pristál na poli pri obci Cabaj-Čápor. Tak sme sa tam oba chase teamy vybrali. No samozrejme, smola pokračovala ďalej. Miesto pristátia bolo uprostred obrovského poľa s kukuricou.
Screen Shot 2013-08-04 at 7.56.22

Screen Shot 2013-08-04 at 7.57.12

 

Kedže kukurica bola nasadená pomerne nahusto, zvolili sme si cestu menšieho odporu a išli po riadkoch. Až v záverečnej fáze sme prešli kolmo na riadky peknej hustej kukurice. Nech vás nezmätie ikona auta v trackeri, nedošli sme tam autom. Túto ikonku spacenear.us tracker zobrazuje pri posielaní polohy z Android aplikácie z mobilu.

IMAG0432
Piko tracker po pristátí v kukurici
IMAG0433
Latexový bubák

 

IMAG0434

IMAG0436

IMAG0438
Peter sa smutne díva na neštasníka STS-6

 

 

IMAG0439
Viking zaznamenáva polohu do GPS ? Asi…

 

 

IMAG0440
Na parkovisku po návrate k autám. Z balóna naozaj ostal veľký kus.

 

Čo sa vlastne stalo s trackerom ?

Peter si zobral tracker na forenzné vyšetrovanie, čo sa vlastne udialo počas letu. Prečo zlyhala GPS a prečo zyhávalo rádio. Moje prvotné odhady boli, že kvôli chladu. To sa po niekoľkohodinových post-flight testoch v mrazáku nepotvrdilo. Peter ale zistil, že step-up menič, ktorý napája celú elektroniku z jednej 1.5 V batérie zlyhával pri nižšom vstupnom napätí.  Takýchto trackerov – STSPROJECT.NET Tracker V3 – sme mali niekoľko. No bohužiaľ som pre tento let vybral práve ten, kde som neotestoval dostatočne práve tento menič. Na výstupe bola nedostatočná kapacita. Pri menších napätiach batérie (pôsobením chladu) začalo klesať aj výstupné napätie. Kvoli tomu vypadla GPS a neskôr mal problémy aj rádiový modul. CPU tieto výkyvy napájania zvládlo. Takže prípravy nákladu narýchlo v noci pred štartom sa mi vypomstili.

OK, ale prečo balón nevyletel do 40 km, ako bolo vypočítané ?

Do balóna sme nafúkli toľko vodíka, koľko bolo potrebné. Na hrdlo balóna je počas plnenia priviazané závažie (bandaska z vodou). Celá hmotnosť (voda, bandaska, hadica, plniace hrdlo) sú presne odvážené. Balón pri štarte nemal viditeľné známky poškodenia. No zo skúseností chlapcov z UKHAS s týmito balónmi vieme, že niekedy tieto balóny burstnú predčasne. Výška, v ktorej praskajú je práve okolo 28 km. My sme túto výšku presne nezmerali, ale podľa rýchlosti stúpania a času, kedy sme v rádiovom signále zdetekovali burst to mohla byť práve takáto výška.