Štart VIEHAB-1 (STS-7) už túto sobotu z Považian

vieHAB_ballon_mission_I_logo_black

 

Prvý medzinárodný strato-balónový štart na Slovensku

Na tomto štarte spolupracujeme s rádioamatérom, veľkým nadšencom pre high altitude ballooning Erwinom OE1FEA z Viedne. Erwin a jeho team už vyše štyri roky pripravuje štart svojho prvého balóna VIEHAB-1. S Erwinom sme sa spoznali cez UKHAS komunitu. Sledoval naše štarty a pri STS-5 nás dokonca prišiel podporiť  priamo do Hjustonu v Považanoch.  Z tohoto štartu pripravil vynikajúcu prezentáciu a náš team prezentoval rádioamatérom v Rakúsku –  http://www.oe3.oevsv.at/export/oe3/download/sts-5.pdf . Informácie o našom projekte a štartoch zverejňuje na rakúskych rádioamatérskych stránkach.

Počas rozhovorov sme sa dohodli na spolupráci, našej podpore jeho prvého štartu. V Rakúsku sa Erwinovi totiž zatiaľ nepodarilo získať povolenie na vypustenie balóna. Ak sa nič nepredvídateľné nestane, tak Erwin poletí v sobotu 31.8.2013 o 4:30 UTC (6:30 nášho času) z Hjustonu – futbalové ihrisko Považany. Zázemie na vybudovanie Hjustonu v bare  nám opať  poskytuje Peter Melicher, za čo mu vopred veľmi pekne ďakujeme.

Okrem Erwinovho nákladu s dvoma trackermi APRS a RTTY poletí ako záloha aj náš tracker v2, ktorý bude mat callsign VIEHAB-1B (backup) – 434.650 MHz.  Primárnym RTTY trackerom by mal byt VIEHAB-1438.020 MHz.

STSPROJECT.NET team sa stretne na mieste tradične noc pred štartom a pustí sa do príprav. Chlapcom z Rakúska pripravíme záložné prijímacie stredisko na dekódovanie telemetrie nákladu. Pripavené bude aj plniace a štartovacie miesto s vodikom.

Zahraničný team by mal dorazit do Hjustonu niekedy okolo 2:00 v noci a pustia sa do príprav svojho štartu.

Náklad mal pôvodne letieť na 800g balóne. Neskôr sme Erwinovi navrhli, že použijeme náš väčší balón Hwoyee 1600. Náš záložný tracker poletí totiž v samostatnom boxe (cca 200g), čo mierne navýšilo pôvodnú plánovanú hmotnosť.

Erwin bude mať k dispozícii na dohľadanie jeden vlastný SAR team (Search and Rescue), záložný SAR team poskytneme my.

Opať sa jedná o relatívne skorý plánovaný čas vypustenia podobne ako v prípade STS-6. Snažíme sa využiť pokiaľ možno čo najskorší čas v povolenom okne, kedy ešte nie je príliš veľa leteckej prevádzky. Termín štartu môže byť riadením letovej prevádzky posunutý na skoršiu hodinu oproti plánovanému.

V mene Erwina a jeho teamu a tiež za STSPROJECT.NET team Vás srdečne pozývame !