Plány STSPROJECT teamu na najbližšie obdobie

rtty_v30

Od posledného letu STS-2 SME v stratosfére už ubehlo pár mesiacov. Počas tejto doby ale team nezaháľal a pracoval na prípravách ďalších experimentálnych letov.

Nahliadnite do našej “kuchyne” aby ste vedeli, na čo sa môžete spolu s naším teamom tešiť. Na najbližšie obdobie pripravujeme vypustenie troch balónov.

Prvý z nich – interný testovací let STS-3 PICO TEST by sa mal konať už tento víkend 18. mája 2013 /podľa počasia/. Bude sa jednať o neverejný štart len za účasti členov teamu. Cieľom tohoto letu bude experiment s fóliovým malým balónom – tzv. super pressure flight.  Balón váži zhruba 37 gramov a je zhotovený zo striebornej fólie. Hmotnosť nákladu, ktorú tento balón dokáže uniesť je približne 60 gramov. Náš náklad by mal mať hmotnosť okolo 40 gramov. Dostup tohoto balóna by mal byť maximálne cca 4000m. Vyvinuli sme opať úplne nový hardware pre sledovanie polohy balóna. Menší a ľahší. Práve tento miniatúrny RTTY PICO tracker by sme chceli otestovať. Let bude možné samozrejme sledovať na známom UKHAS trackeri, alebo priamo na UHF frekvenciách. Viac informácií o tomto lete nájdete čoskoro v časti Misie.

Druhý pripravovaný let STS-4 DEMO FLIGHT bude let pri príležitosti tradičného Stretnutia rádioamatérov Borovce 2013, ktoré sa bude konať 8. júna 2013 v kultúrnom dome v Borovciach pri Piešťanoch. Na stretnutí sa každý rok schádza vyše štyristo rádioamatérov z celého Slovenska, ale aj z Čiech a Moravy. Organizátor Lacko OM2ALA súhlasil, že môžeme tento rok na stretnutí trochu odprezentovať našu činnosť. No a to bude najlepšie štartom balóna 🙂 Bude sa jednať o let malého latexového 100g balóna s predpokladaným dostupom cca 16 km. V tomto lete by mal byť opäť testovaný jeden z našich nových PICO trackerov. Stretnutie je verejné, na stretnutie a štart môžu samozrejme prísť aj nerádioamatéri, všetci ste srdečne pozvaní. Ďalšie detaily budeme priebežne prinášať v časti Misie. Čas štartu zatiaľ nemáme potvrdený Leteckým úradom SR. Predpokladáme ale, že to bude niekedy počas ranných hodín.

Posledný z trojice nových plánovaných letov je STS-5 ATV. Pokiaľ budú pokračovať prípravy technológie na tento let podľa plánu, let by sa mal uskutočniť možno už v júni 2013 z našej Hjuston základne v Považanoch. Letieť by sa malo na štandardnom STS nosiči HWOYEE 1600g 🙂 Technologicky to bude zatiaľ najnáročnejší let. S jeho prípravami je veľa práce, nechceme nič uponáhľať. Letieť by mala dvojica trackerov /APRS tracker z letu STS-2 a otestovaný nový RTTY PICO tracker/. Označenie ATV je skratka rádioamatérskej prevádzky Amateur Television. V tomto lete by sme sa radi pokúsili o prenos živého obrazu počas letu. Živý obraz z kamier bude prenášaný na rádioamatérskej frekvencii 1.2 GHz. Celý živý prenos by mal byt prenášaný aj online cez Internet. Tiež by sme radi zopakovali merania, ktoré sa počas letu STS-2 nepodarili podľa našich očakávaní.