Category Archives: STS-5 ATV

STS-5 priebeh a vyhodnotenie

Prípravy Hjustonu začali na mieste už v piatok okolo 21.00. Do Považian postupne prišli členovia teamu na niekoľkých autách plne naložených technikou, anténami, káblami a rôznym materiálom. Začalo sa s prestavbou terasy Športklubu na riadiace stredisko. Miestni návštevníci baru sa nestíhali čudovať 🙂

IMG_8241

IMG_8243

 

Celú noc sa intenzívne pracovalo na zapájaní rádiostaníc, notebookov, stavaní antén. Prebiehali posledné testy nákladu, rozbehávali sme “neštastný” live streaming.

IMG_8246

IMG_8250

Nadránom, keď začalo pomaly svitať, únava postupne zlomila niektorých chalanov, tí si dali krátkeho “šlofíka”. Niet sa čo čudovať, niektorí nespali poriadne ani predošlé noci a mali za sebou kopec práce. Iní sa predávkovávali energetickým nápojom a upáleným tabakom a ťahali celú noc. Skoro ráno ale už boli  všetci na nohách aby stihli dokončiť posledné prípravy na štart. To sa už do Hjustonu začali schádzať prví hostia. Prišiel sa inšpirovať aj náš kamarát rádioamatér  z Viedne – Erwin OE1FEA, ktorý tiež pracuje na prípravách vlastného balóna. No prvým návštevníkom bol asi tento bocian 🙂

IMG_8266   IMG_8270

IMG_8271 IMG_8272 IMG_8273 IMG_8276 IMG_8278

Po príprave štartovacej plochy nasledoval prvý telefonát na Area Control Centre v Bratislave (Letové prevádzkové služby). Dostali sme predbežný súhlas na vypustenie balóna o 8:00. Krátko pred ôsmou sme opäť volali na ACC, aby sme získali finálne povolenie k štartu. Po obdržaní tohoto povolenia sme začali s plnenim balóna vodíkom. Medzitým už časť teamu pripravila zvyšok zostavy – padák, šnúry.

IMG_8279 IMG_8280 IMG_8281 IMG_8284 IMG_8285 IMG_8288 IMG_8290 IMG_8291 IMG_8292

Do balóna Hwoyee1600 sme nafúkali 5.6 kubických metrov vodíka čistoty 3.0. Tým bola zabezpečená rýchlosť stúpania okolo 6 m/s. Pri týchto parametroch mal balón prasknúť vo výške približne 34.000 metrov.

Balón odštartoval krátko po 8:00 miestneho času. Vynášal dva boxy – väčší a menší. Väčší obsahoval tri kamery (2x 808 #16 v2, GoPro Hero3 Black), ATV vysielač, elektroniku prepínania video vstupov z kamier do jedného výstupu, on screen display modul, ktorým boli dopĺňané do obrazu titulky, fotoaparát Canon A810 s CHDK scriptom, ktorý fotil zábery každých 5 sekúnd, batérie a záložný tracker STS-5B. Tento box mal hmotnosť takmer 1400g. Menší box obsahoval len prímárny pico tracker STS-5 a dve batérie. Jeho hmotnosť bola 100g. Spolu s padákom vážila zostava 1600g. Od balóna po padák bolo 20m nylonového lanka (špeciálne, ktoré podľa predpisov nesmie vydržať namáhanie silou vačšou ako 230 N) , od padáku po pico tracker bolo 10m, od pico trackera po vačší box bolo opäť 10m.

IMG_8298

 

Po skúsenostiach z predošlých letov sme predpokladali, že balón vydrží vystúpať do väčšej výšky (zhruba  o 3 km viac). To sa nám opäť potvrdilo, ked balón praskol vo výške 36.549 m.

Náklad pristál po dva a pol hodinách od štartu pri obci Šurianky.

trasa z trackera UKHAS

 

Prvá posádka dohľadávacieho auta Jozef a Aneta boli na mieste pristátia tesne pred dopadom. Podarilo sa im vidieť náklad pristávať.

DSC_0542_

Druhá posádka Peter a Viking boli v čase pristátia len zhruba 2 km od miesta dopadu.

miesto pristatia

 

Oba teamy spolu vyrazili do poľa k nákladu, ktorý tesne minul stromy a pristál na pokosenom poli. Pri dopade vypadla horná kamerka z otvoru v hornej časti boxu. Box s kamerami a fotoaparátom dopadol na pole priamo na anténu ATV vysielača, ktorá sa mierne zdeformovala. Kamery aj fotoaparát ďalej zaznamenávali dianie okolo boxu.

IMG_8299 IMG_8300

IMG_8301 IMG_8304

IMG_8305 IMG_8306

IMG_8307 IMG_8308

IMG_8310 IMG_8311

IMG_8315

 

 

Čo sa podarilo ?

 • dať opäť dohromady skvelý team z rôznych častí Slovenska
 • pripraviť náklad
 • preniesť živé zábery z troch kamier na zem
 • nafotiť a nakrútiť pohľad na zem zo stratosféry – našu úžasnú modrú planétu a čierny vesmír v pozadí
 • dohľadať náklad

Čo nevyšlo podľa očakávaní ?

 • najväčšie sklamanie bol live stream cez ustream.tv .
  • Video v Hjustone malo pomerne slušnú kvalitu. Po prechode streaming aplikáciou sa nezobrazoval celý obraz (spodný riadok s údajom o výške bol orezaný). V priebehu noci sme si mysleli, že sa nám podarilo odstrániť problémy, obraz bol farebný v celom rozlíšení. Po zapojení nákladu pred štartom zostal obraz čiernobiely a orezaný. Bohužiaľ sme už nestihli s tým nič urobiť. Mrzí nás to. USTREAM sme jednoducho podcenili. V budúcnosti ak ešte poletíme s live videom využijeme server, ktorý používajú na streaming v UKHAS.
 • Poloha STS-5B trackera sa nezobrazovala na spacenear.us
  • po konzultácii s chlapcami z UKHAS (mclane, Upu) sme zistili, že je problém v definícii payload pre tracker. Napriek tomu, že počas vytvárania definície pre spacenear.us nedošlo k žiadnej chybe
  • dáta z trackera sa dali dekódovať a posielať na server v UK bez problému, no poloha sa nezobrazovala v mape
  • poslednú polohu manuálne zo serverových dát dopnil do mapy Upu (Anthony)
 • Testovaná nová demovzorka GPS uBlox MAX7C zlyhala pri návrate na zem vo výške okolo 12 km. 
  • primárny tracker, ktorého dáta sa korektne zobrazovali v mape spacenear.us sa prestal “hýbať”
  • k zamrznutiu GPS pravdepodobne nedošlo, keďže vnútorná teplota pico trackera bola v čase výpadku 17.5 st.C.
  • vysielač a procesor naďalej pracovali, no bez korektných GPS dát

Celkovo hodnotíme tento let ako úspešne zvládnutú akciu s malými problémami. Tie keby neboli a všetko by išlo príliš hladko, tak by sme nemali čo zlepšovať 🙂 Dôležité je, že sme sa opať všetci stretli a zabavili trochu iným spôsobom ako je možno obvyklé. Ak sme aspoň trochu zabavili a zaujali aj Vás, tak nás to nesmierne teší.

Rád by som veľmi pekne poďakoval chlapcom z teamu za vynaložené úsilie. Bez ich práce na prípravách a počas štartu, letu a dohľadania by sa tak skvelá akcia nevydarila.

Samozrejme ďakujeme aj všetkým skalným fanúšikom nášho projektu, ktorí pomáhali pri sledovaní balóna z domu ale aj na mieste v Hjustone.

Zvláštne poďakovanie patrí aj Mirovi Kernovi a Tomášovi Prokopčákovi  zo SME, za to, že sa rozhodli spropagovať prostredníctvom tech.sme.sk aj tento náš ďalší  bláznivý pokus o dobývanie blízkeho vesmíru.

 

 

Let STS-5 povolený Leteckým úradom SR

Včera sme si prebrali povolenie na vypustenie nášho balóna STS-5.  Podľa štartovacieho okna uvedeného v rozhodnutí Leteckého úradu je predpokladaný čas vypustenia 27.7.2013 o 08:00 nášho času (06:00 UTC). Čas vypustenia je stanovený s ohľadom na pomerne hustú leteckú prevádzku v tomto období.

Podľa koordinačného postupu s Riadením leteckej prevádzky (ATC) budeme ako obvykle o finálne povolenie k štartu žiadať vedúceho smeny Area Control Center Bratislava. Zo skúseností vieme, že ATC nás môže požiadať o urýchlenie štartu, tak ako sa to stalo napr. pri STS-2. Z tohoto dôvodu je možné, že STS-5 môže štartovať aj skôr – cca o 07:15. Nafúknutie balóna a posledný predletový check trvá zhruba 15 minút.

Prosíme, zohľadnite túto možnosť, pokiaľ sa chystáte do Považian – Hjustonu na štart STS-5.

Tu je jedna z posledných predpovedí letu STS-5 (UKHAS predictor), samozrejme, do soboty sa ešte môže zmeniť.

Screen Shot 2013-07-24 at 7.43.41

Všetci ste srdečne pozvaní, tešíme sa na Vás !