Category Archives: STS-7 VIEHAB-1B

VIEHAB-1, VIEHAB-1B (STS-7) a STS-6(2)

Prípravy tohoto letu na mieste v Považanoch – Hjustone začali tradične uz večer. S rozkladaním techniky sme mohli ale začať až okolo 23:00. Na ihrisku sa konala akcia pálenie vatry, takže tam bolo dosť veľa alkoholom posilnených zvedavcov. Tí skalní potom zažívali mierny šok, ked videli, na čo sa mení terasa Športklubu. Za všetkých snáď len jeden výrok istého dedka:” Čo to tu je…te ? Takýchto vecí ja mám plnú pivnicu…”

DSCN4087

DSCN4088

 

IMG_8705

IMG_8700

 

Na prípravy štartu prišiel aj náš priateľ Robert z Moravy, ktorý sa tiež okrem iného venuje balónom (BAKO-1, BAKO-2), takže táto akcia bola naozaj s MEDZINÁRODNOU účasťou.

Robert alias Kociš vľavo
Robert alias Kociš vľavo

Keď sme pripravili slovenskú časť techniky dorazil na miesto Erwinov viedenský team. Po krátkom zoznámení sa s členmi jeho teamu začali aj rakúski kolegovia s prípravami a rozkladaním svojej techniky. Nadránom bol už Hjuston pripravený.

DSCF4299

 

Erwin s Claudiom pripravovali svoj prvý experimentálny náklad. Naneštastie pár dní pred štartom im zlyhal rádiový modul pre RTTY. Nový už z Anglicka nestihol prísť, takže sme kamarátom pomohli a Dano modul v poľných podmienkach preletoval za nový z našich zásob.

vieHAB-1_MC2

vieHAB-1 obsahoval okrem elektroniky – dvoch trackerov aj dve kľúčenkové HD kamerky a fotoaparát. Kedže sa jednalo o pomerne drahý náklad, s Erwin nás požiadal o zapožičanie záložného trackera. Kedže sme v tom čase  nedôverovali nášmu V3 trackeru, rozhodli sme sa použiť starší overený V2. Jeho callsign ale nebol STS-7 ako ste niektorí očakávali, ale vieHAB-1B (backup).

vieHAB-1_MC1
Claudio doladuje kod svojho trackera

V Hjustone pomaličky svitalo a rakúsky team usilovne pracoval na svojich predštartovných procedúrach podľa checklistu. My sme medzitým pripravili plniace pracovisko s vodikom a balónmi. Oops, prečo množné číslo ? 🙂 Čítajte ďalej.

IMG_8711

Po telefonáte na ATC – tentokrát s veľmi príjemným vedúcim smeny sme si dohodli čas štartu na 6:45 miestneho času.  Bolo zhruba pol hodinu do štartu.

Prvý sme nafúkli VIEHAB-1 balón. Druhý balón bol pripravený pre opakovaný neúspešný let STS-6. Už počas plánovania tohoto štartu nás napadlo, že dáme v3 trackeru ešte jednu šancu po tom, čo Peter odhalil chybu v napájaní.

IMG_8716

IMG_8730

 

STS6-1

STS6-2

viehab2

Rakúski chlapci zviazali svoju zostavu, prišlo odpočítavanie a VIEHAB-1 sa vzniesol do stratosféry. Hneď nato sme vypustili aj náš STS-6(2). Napriek tomu, že tento let nebol nikde zverejňovaný (nebolo isté, či poletí), tak sa našlo pomerne dosť rádioamatérov a fanúšikov, ktorí si jeho signál našli a pomáhali s dekódovaním dát.

Vzhľadom na predikcie letu sme sa krátko po štarte vydali na dohľadávaciu misiu. STSPROJECT team č. 1 -Aneta a Jozef išli po STS-6, team č.2 – Peter, Janči a Radim po VIEHAB-1B. S teamom č. 2 išiel aj ďalší rakúsky chase car s Wolfgangom OE6PWE, jeho dcérou a Stefanom.

Pred Nitrou sme si dali malú zastávku a čakali sme, kým balón VIEHAB-1 praskne. Toto bolo taktické vyčkávanie. Ak by praskol v menšej výške, od Nitry by sme sa vydali inou cestou. Napokon vo výške 36057 m praskol, čo bolo o 1000m viac oproti vypočítanej predpokladanej výške.

Screen Shot 2013-09-01 at 12.21.54

Prvý SK chase team išiel pôvodne inou trasou, no nakoniec sme sa za Nitrou stretli. Podarilo sa nám spoločne vidieť z cca 3 km vzdialenosti pristátie VIEHAB-1. V tom čase náš STS-6 ešte stále stúpal. “Prekonali sme náš rekord STS-1 39104m”, hlásil Peter. O chvíľku ďalšia informácia: “Už sme nad 40 km !” V aute vládla super nálada (určite aj v Hjustone). Nakoniec sme dosiahli rekordnú výšku 43835m. Najprv sme si to až tak veľmi neuvedomovali. Výška to bola úžasná. Hovorili sme si, že tak máme nový slovenský rekord. Potom volal Dano z Hjustonu, že sme pravdepodobne dosiahli druhé miesto v UKHAS rebríčku a asi aj vo svetovom rebríčku. Predpoklady sa potvrdili:

Screen Shot 2013-09-16 at 23.39.42

Screen Shot 2013-09-16 at 23.40.43

 

 

Screen Shot 2013-09-01 at 12.06.55

 

Oba SK teamy sa rozdelili, team č.1 pokračoval v sledovaní STS-6 a my sme išli ako záloha rakúskeho teamu dohľadať VIEHAB-1. Po chvílke zameriavania v teréne sa VIEHAB-1 podarilo rakúskemu teamu dohľadať. Náš záložný tracker síce ostal na strome, ale za šnúry sa ho podarilo ľahko stianuť.

IMG_8738

Počas návratu sa nám ohlásil Jozef z teamu č.1, že STS-6 sa podarilo nájsť pri obci Žirany (žirafany 🙂 ). Bohužial pristál na vysokom strome. Rozhodli sme sa na mieste zastaviť spolu s rakúskym teamom.

Screen Shot 2013-09-01 at 11.34.17

 

Po príchode na miesto sme len smutne skonštatovali, že tento obesenec tu ostane. Peter sa ale nevzdával a začal s spolu s Wolfgangom vyrábať improvizovaný sondekiller (dhá teleskopická palica s rybárskym prútom). Nepomáhali ani nadpojené dlhé konáre, náklad bol naozaj veľmi vysoko.

DSCF4341

DSCF4336

DSCF4338

Vrátili sme sa teda do Hjustonu. Tam na nás čakal vynikajúci gulášik od Roba.

DSCN4190

Spolu s Erwinovým teamom sme vyhodnotili deň. Pre VIEHAB team to bol prvý experimentálny let. Počas neho došlo k problémom s RTTY ale aj APRS trackerom. Prečo došlo k zlyhaniu vysvetľuje Claudio na svojom blogu.  V každom prípade, celý rakúsky team si odniesol veľa skúseností a zážitkov. Veríme, že sa im u nás páčilo 🙂

vieHAB-1_Team

No a tu by mohol celý report končiť. Keby to STSPROJECT.NET team vzdal.

Tracker – rekordman ostal na strome. No to nám nedalo pokoja. Robo, ktorý sa venuje záhradnej architektúre zohnal cez niekoľkých ľudí kontakt na arboristu-stromolezca Mareka. Venuje sa profesionálne údržbe stromov. Je horolezcom s výbavou a skúsenosťami.

Dano po výmene pár mejlov a telefonátov s Marekom dohodol zásah v nedeľu 15.9. Tak sme sa s Braňom a Marekom vybrali opať do stromov za vápenku v Žiranoch. Marekovi sa napokon podarilo STS-6 tracker zvesiť profesionálnym spôsobom – viac vo videach z miesta zásahu

Na záver opäť VEĽKÁ VĎAKA všetkým zučastneným, Peťovi Melicherovi za Hjuston zázemie v Športklube v Považanoch, ktoré je jedinečné a nenahraditeľné. No a tiež ďakujeme všetkým priaznivcom za podporu 🙂

 

Štart VIEHAB-1 (STS-7) už túto sobotu z Považian

vieHAB_ballon_mission_I_logo_black

 

Prvý medzinárodný strato-balónový štart na Slovensku

Na tomto štarte spolupracujeme s rádioamatérom, veľkým nadšencom pre high altitude ballooning Erwinom OE1FEA z Viedne. Erwin a jeho team už vyše štyri roky pripravuje štart svojho prvého balóna VIEHAB-1. S Erwinom sme sa spoznali cez UKHAS komunitu. Sledoval naše štarty a pri STS-5 nás dokonca prišiel podporiť  priamo do Hjustonu v Považanoch.  Z tohoto štartu pripravil vynikajúcu prezentáciu a náš team prezentoval rádioamatérom v Rakúsku –  http://www.oe3.oevsv.at/export/oe3/download/sts-5.pdf . Informácie o našom projekte a štartoch zverejňuje na rakúskych rádioamatérskych stránkach.

Počas rozhovorov sme sa dohodli na spolupráci, našej podpore jeho prvého štartu. V Rakúsku sa Erwinovi totiž zatiaľ nepodarilo získať povolenie na vypustenie balóna. Ak sa nič nepredvídateľné nestane, tak Erwin poletí v sobotu 31.8.2013 o 4:30 UTC (6:30 nášho času) z Hjustonu – futbalové ihrisko Považany. Zázemie na vybudovanie Hjustonu v bare  nám opať  poskytuje Peter Melicher, za čo mu vopred veľmi pekne ďakujeme.

Okrem Erwinovho nákladu s dvoma trackermi APRS a RTTY poletí ako záloha aj náš tracker v2, ktorý bude mat callsign VIEHAB-1B (backup) – 434.650 MHz.  Primárnym RTTY trackerom by mal byt VIEHAB-1438.020 MHz.

STSPROJECT.NET team sa stretne na mieste tradične noc pred štartom a pustí sa do príprav. Chlapcom z Rakúska pripravíme záložné prijímacie stredisko na dekódovanie telemetrie nákladu. Pripavené bude aj plniace a štartovacie miesto s vodikom.

Zahraničný team by mal dorazit do Hjustonu niekedy okolo 2:00 v noci a pustia sa do príprav svojho štartu.

Náklad mal pôvodne letieť na 800g balóne. Neskôr sme Erwinovi navrhli, že použijeme náš väčší balón Hwoyee 1600. Náš záložný tracker poletí totiž v samostatnom boxe (cca 200g), čo mierne navýšilo pôvodnú plánovanú hmotnosť.

Erwin bude mať k dispozícii na dohľadanie jeden vlastný SAR team (Search and Rescue), záložný SAR team poskytneme my.

Opať sa jedná o relatívne skorý plánovaný čas vypustenia podobne ako v prípade STS-6. Snažíme sa využiť pokiaľ možno čo najskorší čas v povolenom okne, kedy ešte nie je príliš veľa leteckej prevádzky. Termín štartu môže byť riadením letovej prevádzky posunutý na skoršiu hodinu oproti plánovanému.

V mene Erwina a jeho teamu a tiež za STSPROJECT.NET team Vás srdečne pozývame !